Sára

Jsem vyřízená a chtěla jsem jít spát. Taky jsem chtěla napsat hrozně moc pozitivní blog. Jenže. Hledala jsem ten mail o nedoplatku u ČEZ a vyskočila na mě odpověď od nadace Dejme dětem šanci. Píšou, že mou žádost o ukončení finanční podpory dítěte přijali.Sakra.
Byl květen 2012. Bydlela jsem čerstvě v malinkým bytě, který mi měl nahradit „náš“ 2+1, psa a manžela. Byl to můj malý hrad. S vanou do které jsem si brala vychlazené Frisco po úmorných službách, vyřvávala s mp3 v uchu svoje oblíbený fláky a šplouchala do rytmu vodou co voněla šeříkem. S místností kde jsem jedla, spala, tančila, smála se i bulila do polštáře. Vztekala a snila.
Jenže muj svět byl na kusy. Ve váze uschlá svatební kytka. Naděje na rodinu vzaly za svý společně s důvěrou v lepší časy. Smiřovala jsem se s tim, že děti mít ještě pár let nebudu. Ale tu touhu jsem nějak nemohla utišit. Ani tahama až do rána, ani naprosto katastrofálníma vztahama nejlépe na vzdálenost 100km a ani úmornýma službama v práci.
A tak jsem se začala zajímat o to jak pomoci sobě i někomu dalšímu. Našla jsem si stránky zmíněné Nadace a udělala krok vpřed.
Sára byla nejmladší v nabíce. Bylo jí osm let. Nejdřív mi napsali, že už se jí někdo ujal, ale o pár týdnů později přišlo vyrozumění, že Sára je znovu zařazená do tzv.adopce na blízko. První zájemkyně jí odmítla poté co zjistila, že se jedná o romskou holčičku. A tak byla Sára „moje“. Každý měsíc jsem jí posílala na účet částku, která jí měla po opuštění dětského domova umožnit lepší život.
Uběhlo pár měsíců a já objevila možnost korespondence. Nadchla jsem se pro to. O jedné noční jsem vzala papír a propisku a začala psát.

Milá Sáro,
jmenuju se….,  pracuju… Blablabla

Co proboha napsat takhle malý holce? Že je mi skoro třicet a zhroutil se mi svět? Že žiju sama v malým bytě a nevím nic o fungování normální rodiny a tudíž jí nemůžu nabídnout to co by bylo maximálně vhodný? Že smyslem mýho života je má práce, kterou strašně miluju a někdy strašně nenávidim, protože mi žere veškerej čas a nemůžu díky tomu ani mít psa po kterým se mi tak strašně stýská? Ten dopis jsem dopsala, ale byla to taková snůška nesmyslů, že jsem ho nikdy neposlala.
A teď je konec. Na konci roku jsem si přerovnala asi po stý svoje priority (1. Děti, 2. Děti, 3. Děti… ) a rozhodla se. Co nemůžeš vydělat, musíš ušetřit. A tak jsem sesmolila mail asi o třech větách, který zdaleka nemohly vystihnout jak já se teď mam a požádala o ukončení podpory.
Často jsem na ní myslela. Na to jak roste, co má ráda. Jak vypadá, s kým kamarádí, jestli už je zamilovaná nebo jestli tajně kouří a chodí za školu. Na to jak asi naloží s tím co jí dám. Jestli to utratí za cigára a krabicáky nebo trávu. Nebo jestli to dá na podnájem v novým bytě a životě. Nebo jestli za to zaplatí školný. Co z ní asi bude? Nechá se zbouchnout hned v 18ti a bude žít z dávek nebo bude jako Míra co chodil o třídu vejš a dobyl prkna nejlepších divadel v republice?
Asi se to nikdy nedozvím. Nebo možná jo. Od Saši, která se o ní dozvěděla ode mě a je ochotná pokračovat v tom co jsem začala. Kéž by.
Jsem naštvaná a smutná.Ano. Proč si to jednou nepřiznat?Takhle jsem si to všechno nepředstavovala. Celej život jsem makala na směny o víkendech, svátcích, zdravá nebo nemocná. Chodila jsem na blbý semináře, abych měla registraci. Honila se na službách až k padnutí, abych jednou měla peníze když chci ty děti a jsem asi pravej opak zlatokopky.  Ale někdy prostě život neni jen slunce a duha a tohle není o mně.
Sáro… Ať se Ti v životě jen daří. Ať jsi zdravá a šťastná. A máš všeho dostatek. Udělala jsem maximum. A i když to bylo málo. Prosím promiň

Autor: matkanaodstrel

Když nepíšu, mluvím. Když nemluvím, píšu. A když zrovna zvládám přežít a nezbláznit se z dvojčat, snažím se dostat z hlavy dětské fláky hudbou pro otrlé.

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s